Uroczysty Poranek Wielkanocny

Pisanki, kraszanki, jajka malowane….

Uroczystości są ważnym wydarzeniem w życiu każdego człowieka zarówno małego, jak i dorosłego. Dostarczają niezapomnianych przeżyć, wpływają na rozwój społeczny dziecka, pozwalają nawiązywać i umacniać kontakty z rodzicami i środowiskiem. Dlatego pojawił się pomysł zorganizowania uroczystości , w której można pokazać tradycje wielkanocne, zaprezentować różnorodne umiejętności naszych przedszkolaków.

Okres oczekiwania na Święta Wielkanocne, rozpoczął przedszkolny  konkurs na „Najpiękniejszą ozdobę wielkanocną”. Pracy było dużo, ale i mnóstwo radości. Wykonane z różnorodnych materiałów barwne pisanki, koguciki, koszyczki, kurki znoszące jajka, sympatyczne zajączki i różnego rodzaju baranki przyciągały wzrok dorosłych i dzieci. Jako organizator wystawy wykonanych ozdób, zwróciłam uwagę na dbałość rodziców i dzieci o to, aby każdego dnia wszystkie wykonane prace pięknie się prezentowały, leżały, stały, wisiały, „uśmiechały” się do oglądających. Było pięknie i kolorowo….

Zadbaliśmy także o to, aby nasze dzieci zetknęły się z wielkanocnymi tradycjami „na żywo” w przedszkolu. Zaproponowaliśmy zorganizowanie wielkanocnego poranka  dla wszystkich przedszkolaków, połączonego z uroczystym ogłoszeniem wyników konkursu plastycznego. W godzinach popołudniowych odbyło się świąteczne spotkanie z udziałem rodziców „Jeżyków”. Dzieci oprócz prezentowania swoich umiejętności na scenie, obdarowały swoich rodziców prezentami w postaci kartek świątecznych z życzeniami oraz własnoręcznie wykonanych pisanek.

Wszystkie „Jeżyki” bardzo chętnie włączyły się do pracy. Przygotowały ciekawy program artystyczny i krótką inscenizację pt. „Kolorowa Wielkanoc”. Była gawęda o wielkanocnych zwyczajach, oraz świątecznych potrawach podawanych na stoły. Dzieci prezentowały taneczne, wielkanocne zabawy ludowe Miała baba koguta, Wieziemy tu kogucika. W przerwach rozbrzmiewały piosenki „O wielkanocnych pisankach”.

Cel każdej przedszkolnej uroczystości zostaje osiągnięty, jeżeli dzieci na miarę swoich możliwości przeżywają jej treść i dzięki radosnemu nastrojowi, barwnym strojom, dekoracjom, tańcom i piosenkom zostawia ona ślad w ich pamięci.

Dzięki dyrekcji i rodzicom, a przede wszystkim przedszkolakom, nasza uroczystość wielkanocna na pewno zostawiła swój ślad w pamięci nie tylko naszych dzieci, ale również zaproszonych gości. Mogliśmy spędzić przedświąteczny czas w radosnej atmosferze, dzieląc się pysznym jajeczkiem i składając sobie wzajemnie świąteczne życzenia.

Barbara Mróz

Nauczycielka Samorządowego Przedszkola