Majowe święta w "Dębince"

ŚWIĘTO 3 MAJA W „DĘBINCE

„  Kto ty jesteś?
–  Polak mały.
   Jaki znak twój?
– Orzeł biały.
   Gdzie ty mieszkasz?
– Między swymi.
   W jakim kraju?
– W polskiej ziemi….”

Władysław Bełza

Święto Narodowe Trzeciego Maja jest świętem państwowym, obchodzonym na pamiątkę uchwalenia Konstytucji 3 Maja w 1791 roku. Święto jest okazją do rozmowy o patriotyzmie, o znaczeniu ojczyzny w naszym życiu  i symbolach narodowych.

W dn. 28.IV.2017r. w pięknie udekorowanej sali „Żabek”, odbył się uroczysty poranek patriotyczny z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Przedszkolaki przybyły na  tę uroczystość odświętnie ubrane z flagami w ręku. Odśpiewały "Mazurek Dąbrowskiego", poznały znaczenie świąt majowych a także symboli narodowych. Wiedzą już, że mamy następujące symbole narodowe: godło -  biały orzeł na czerwonym tle w złotej koronie, hymn –„Mazurek Dąbrowskiego”, który wymaga odpowiedniej postawy w trakcie śpiewania lub słuchania oraz flaga Polski w barwach biało - czerwonych.
Symbole narodowe Polski pozwalają na odróżnianie naszego kraju od innych - to nasze znaki rozpoznawcze na całym świecie.

Każda grupa zaprezentowała wiersz o Ojczyźnie i piosenkę o charakterze patriotycznym. Za każdy występ przedszkolaki otrzymywały gromkie brawa.

Swoje emocje dzieci wyraziły  również w pracach plastycznych. Grupa „Pszczółek” i „Słoneczek” wypełniła kontury Polski w barwach biało- czerwonych, grupa „Żabek”, „Jeżyków” i „Biedronek” pokazała swoje zdolności wykonując orła w różnych technikach plastycznych. Przedszkolaki były dumne ze swoich prac, które były twórcze i pięknie prezentowały się w holu przedszkolnym.

Święto Konstytucji Trzeciego Maja jest wspaniałą okazją do rozmowy  z dziećmi o ojczyźnie, która jest dla nich domem rodzinnym, podwórkiem, przedszkolem. Niezwykle ważne jest by od najwcześniejszych lat budować poczucie dumy, że jesteśmy Polakami i wszystko co polskie jest dla nas ważne i bliskie. Pielęgnowanie i rozwijanie tej dumy, stworzy w przyszłości Polskę lepszą i piękniejszą. Przecież już wkrótce nasza Ojczyzna będzie w rękach tych Maluchów.

Jesteśmy dumni z naszych małych patriotów !!!

Autor: Ewa Kądziela