Uroczystości Bożonarodzeniowe w ,,Dębince

Tradycyjnie, kilka dni przed wigilią, odbywa się w naszym przedszkolu uroczysty Obiad Wigilijny. Aby pokreślić odświętny charakter tego dnia, od rana wyglądał on inaczej niż zwykle. Wszystkie przedszkolaki oraz Panie byli elegancko ubrani , po śniadaniu przybyli do sali ,,Biedronek” , gdzie nasze starszaki zaprezentowały wszystkim zgromadzonym przedstawienie pt.: ,,Krakowska opowieść wigilijna”.

Tematem tych ,,jasełek” było przybycie Józefa i Maryi z dzieciątkiem do naszego wspaniałego miasta Krakowa na zaproszenie dzieci oraz bardzo miłego Smoka Wawelskiego. Oprócz religijnego charakteru tego występu miał on także niewątpliwie charakter poznawczy.  Przedszkolaki dowiedziały się wiele na temat ważnych dla Krakowa postaci – był król Krak, królowa Wanda, Jadwiga i Kinga, Lajkonik, trębacz, krakowskie kwiaciarki a nawet gołąbki – a przede wszystkim Krakowianki i Krakowiacy oraz wspomniany Smok Wawelski. Cały występ wszystkim bardzo się podobał  - było barwnie i kolorowo, gdyż  dzieci miały piękne stroje i kostiumy. Niewątpliwie najbardziej podobały się  wykonywane przez ,,Biedronki” tańce – m.in. krakowiak oraz kolędy i pastorałki. Nagrodą dla naszych małych aktorów były wielkie brawa od naszych  widzów.

Po przedstawieniu zostały ogłoszone wyniki plastycznego konkursu na ,,Najpiękniejszą ozdobę choinkową – bajkowy bohater”. Wszyscy uczestnicy dostali dyplomy uznaniowe oraz pamiątkowe drobiazgi.

Następnym ważnym punktem tego dnia było wspólne, piękne dekorowanie stołów. Przykryte zostały białymi obrusami, ozdobione świątecznymi stroikami, świeczkami, bombkami i kolorowymi serwetkami. Ustawiono je także inaczej niż zwykle. Zsunięte razem pozwalały na odczucie wspólnoty oraz świątecznego charakteru tego posiłku.  Przed obiadem wszystkie grupy dzieci odwiedziła jeszcze Pani Dyrektor – złożyła wszystkim świąteczne życzenia, po czym nastąpiło uroczyste dzielenie się opłatkiem .

Na koniec tego wspaniałego, świątecznego dnia wszystkie przedszkolaki otrzymały słodki upominek, który mogły zabrać do domu.

Było to niewątpliwie bardzo piękne przygotowanie dzieci na przeżywanie Świąt Bożego Narodzenia w swoich rodzinach.

autor : Urszula Proniewicz