Świąteczne warsztaty z rodzicami u ,,Biedronek"

Uroczystości  źródłem  radości.

Rodzina i przedszkole są najważniejszymi środowiskami wychowawczymi przedszkolaka i w szczególny sposób oddziałują na dziecko. Właśnie te środowiska są odpowiedzialne za wprowadzanie je w świat wartości i uczenie sztuki życia. Udział rodziców w działalności i życiu  przedszkola, pozwala im zrozumieć zasady jego pracy, problemy i specyfikę. Rodzice traktowani jak partnerzy, mają przyjazny stosunek do przedszkola, czują się odpowiedzialni, potrzebni. Układając receptę na dobrą współpracę z rodzicami, mamy zawsze na względzie aby wspólnie patrzeć, słuchać, odczuwać i poszukiwać.

Właśnie zbliżały się Święta Bożego Narodzenia, ten magiczny czas długo wyczekiwany przez dzieci, ale zapewne również rodziców. Wokół dało się odczuć narastającą z każdym dniem, niepowtarzalną i wyjątkową atmosferę świąteczną. Od dawna już „Biedronki” uczyły się treści kolęd, pastorałek, zapoznawały z literaturą opisującą zwyczaje Bożonarodzeniowe. Przygotowywały ozdoby choinkowe, przepiękne szopki krakowskie, tworzyły aniołki na przedszkolny konkurs, wspólnie z nauczycielami wykonywały stroiki na świąteczne stoły, uczestniczyły w dekorowaniu swojej sali elementami świątecznymi.

Aby magia zbliżających się Świąt trwała nadal, postanowiłyśmy zorganizować uroczyste, popołudniowe spotkanie z rodzicami w przedszkolu, oparte na występie artystycznym dzieci, wspólnym kolędowaniu, praktycznych warsztatach świątecznych, gdzie każdy rodzic z własnym dzieckiem mógł wykonać ozdobę świąteczną. Miło było patrzeć na ożywienie, zaangażowanie, radość uczestników, aktywne uczestniczenie w spotkaniu całych rodzin, starszego i młodszego rodzeństwa „Biedroneczek”. Tego typu uroczystości, dostarczają  wszystkim  uczestnikom niezapomnianych wrażeń, przeżyć, wpływają na rozwój społeczny dziecka, pozwalają przezwyciężać u dzieci nieśmiałość, zahamowania. Spotkania tego typu, przyczyniają się również do nawiązywania przyjaznych kontaktów między uczestnikami, pogłębiania  więzi emocjonalnej między dzieckiem a rodzicami, są okazją do rozwijania wyobraźni i aktywności twórczej wszystkich uczestników.

Mogliśmy więc spędzić ten magiczny, przedświąteczny czas w podniosłej, miłej, radosnej atmosferze, opartej na wzajemnej współpracy, zaangażowaniu, składając sobie wzajemnie świąteczne życzenia.

Barbara Mróz

Nauczycielka Samorządowego Przedszkola nr 124 w Krakowie